علمی

بررسی میزان جلب توجه کاربران موبایل با استفاده از ردیابی مسیر چشم

اولین مطالعه تجربی در مورد چگونگی توجه کاربران به طراحی برنامه های تلفن همراه نشان می دهد که عناصر بزرگتر و روشن تر ، به نظر نمی رسد.

به عنوان بخشی از یک همکاری بین المللی ، محققان دانشگاه آلتو نشان داده اند که درک مشترک ما از آنچه توجه بصری را به صفحه نمایش جلب می کند ، در واقع ، به برنامه های تلفن همراه منتقل نمی شود. علی رغم استفاده گسترده از تلفن های همراه و تبلت ها در زندگی روزمره ما ، این اولین مطالعه ای است که به صورت تجربی آزمایش می کند که چگونه چشمان کاربران از عناصر معمول برنامه تلفن همراه استفاده می کند.

کارهای قبلی در مورد آنچه که توجه بصری را جلب می کند یا برجستگی بصری ، بر روی رابط های دسک تاپ و وب متمرکز شده است.

ریل دستگاه لیزر کلیک کنید

“برنامه ها در تلفن متفاوت از رایانه رومیزی یا مرورگر ظاهر می شوند: آنها در یک صفحه کوچکتر هستند که به سادگی با عناصر کمتری متناسب است و به جای نمای افقی ، دستگاه های تلفن همراه معمولاً از یک طرح عمودی استفاده می کنند. تاکنون مشخص نبود که چگونه این عوامل بر چگونگی جذب واقعی برنامه ها بر روی چشم ما تأثیر می گذارند. ”، استاد دانشگاه آلتو ، آنتی اولاسویرتا توضیح می دهد.

در این تحقیق ، تیم تحقیقاتی با استفاده از مجموعه گسترده ای از رابط های نمایندگی موبایل و ردیابی چشم ، نحوه مشاهده کاربران به تصاویر صفحه برنامه های تلفن همراه را برای دستگاه های Android و Apple iOS مشاهده کردند.

محققان دانشگاه آلتو و همکاران بین المللی اولین مطالعه تجربی را در مورد نحوه توجه کاربران به طراحی های برنامه تلفن همراه انجام داده اند. منبع: دانشگاه ماریان لنوآیر / آلتو

طبق تفکر قبلی ، چشمان ما نه تنها باید به سمت عناصر بزرگتر یا روشن تر هدایت شود ، بلکه باید مدت زمان بیشتری در آنجا بماند. مطالعات قبلی همچنین به این نتیجه رسیده اند که وقتی به انواع خاصی از تصاویر نگاه می کنیم ، توجه ما به مرکز نمایشگرها جلب می شود و همچنین به طور عمودی در صفحه نمایش گسترش می یابد تا عمودی. محققان دریافتند این اصول تأثیر کمی در رابط های تلفن همراه دارند.

تیوب لیزر 120 EFR کلیک کنید

“در واقع تعجب آور بود که رنگهای روشن بر نحوه ثابت کردن افراد روی جزئیات برنامه تأثیری ندارند. یک دلیل ممکن این است که رابط تلفن همراه خود پر از عناصر براق و رنگارنگ است ، بنابراین همه چیز روی صفحه می تواند به طور بالقوه توجه شما را جلب کند – این فقط نحوه طراحی آنهاست. به نظر می رسد که وقتی همه چیز برای برجسته شدن ساخته می شود ، در پایان هیچ چیز ظاهر نمی شود. “

این مطالعه همچنین تأیید می کند که برخی دیگر از اصول طراحی برای برنامه های تلفن همراه صدق می کند. به عنوان مثال ، نگاه به عنوان نشانه ای از اکتشاف یا اسکن ، به گوشه بالا سمت چپ می رود. متن نقش مهمی ایفا می کند ، احتمالاً به دلیل نقش آن در پخش اطلاعات است. در اولین استفاده ، کاربران تمایل دارند بر عناصر متنی یک برنامه تلفن همراه به عنوان بخشی از آیکون ها ، برچسب ها و آرم ها تمرکز کنند.

عناصر تصویری برای منطقه ای که تحت پوشش قرار می گیرند بیشتر از حد انتظار توجه بصری را به خود جلب می کنند ، اگرچه میانگین مدت زمانی که کاربران برای دیدن تصاویر صرف می کردند مشابه سایر عناصر برنامه بود. چهره ها نیز توجه متمرکز را به خود جلب می کنند ، اگرچه همراه با متن ، چشم ها بسیار نزدیکتر به محل متن سرگردان می شوند.

پایه تیوب دستگاه لیزرکلیک کنید

وی افزود: “عوامل مختلفی كه توجه بصری ما را جلب می كند تأثیر می گذارند. برای عکس ها ، این عوامل شامل رنگ ، لبه ها ، بافت و حرکت هستند. اما وقتی صحبت از محتوای تصویری تولید شده مانند رابط های گرافیکی کاربر می شود ، ترکیب طراحی فاکتور مهمی است که باید در نظر گرفت. “دکتر حامد توکلی ، که همچنین عضوی از تیم تحقیقاتی دانشگاه آلتو بود ، می گوید.

این مطالعه با همکاری بین المللی از جمله IIT Goa (هند) ، دانشگاه فنی یلدیز (ترکیه) و Huawei Technologies (چین) به پایان رسید. این تیم یافته ها را در 6 اکتبر سال 2020 در MobileHCI’20 ، مهمترین کنفرانس تعامل انسان و کامپیوتر با دستگاه ها و خدمات تلفن همراه ارائه می دهد. (منبع : گروه گردشگری و گروه طبیعت گردی)

Acest cazinou românesc princess cazino este uimitor, oferind bonusuri spectaculoase și posibilitatea de a juca în modul demo pe sloturile preferate.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *