دسته‌بندی نشده

همه چیز راجع به تیوب دستگاه لیزر

تیوب دستگاه لیزر
تیوب دستگاه لیزر یکی از   پرکاربرد ترین و محبوب ترین قطعات دستگاه لیزر می باشد هر دستگاه لیزری دارای یک تیوب  است که جهت نگهداری گاز و ایجاد نور لیزر استفاده می شود. کاربرد آن برش و حکاکی چوب ،پارچه،چرم،شیشه و سنگ میباشد. در این مقاله فروش تیوب لیزر و قیمت تیوب و همچنین سیستم عمکرد نور را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد ، با ما همراه باشید

معمولا تیوب دستگاه لیزر از جنس شیشه ای نسوز به عنوان شیشه پرکس می سازند علت اینکه تیوب شیشه ای است می توان به عایق بودن تیوب و همچنین به مقرون به صروفه بودن ان اشاره کرد.

در ادامه مقاله به انواع تیوب دستگاه لیزر اشاره خواهیم کرد همچنین به قیمت تیوب و فروش تیوب دستگاه لیزر نیز نگاهی خواهیم انداخت.

همچنین مروری بر نحوه بازکردن تیوب و همچنین اموزش نصب تیوب دستگاه لیزر نیز خواهیم داشت
مروری بر ماهیت نور
واژه لیزر از حروف اول کلمات عبارت Light Amplification By Stimulated Emission of Radiatio تشکیل شده است .بنابراین پی بردن به چگونگی عمل لیزر ، ویژگی های تابش لیزر ها و کاربردهایش منوط به آگاهی بیشتر از نظریه های حاضر در مورد ماهیت نور است. نحوه خرید و فروش تیوب لیزر

به طور یقین یونانیها اولین کسانی بودند که کوشیدند طبیعت نور و چگونگی دیدن را توضیح دهند. بعد از ان ظهور علوم تجربی دو نظریه مترادف را به ارمغان اورد. یکی از آنها عبارت بود از نظریه ذره ای نیوتن که نور را متشکل از باریکه ای از ذرات می دانست که تابع قوانین حرکت می باشند و دیگری نظریه ی موجی هوک و هویگنس که طبیعت موجی را برای نور پیشنهاد کردند.

هر نظریه ای راجع به نور که پذیرفته شود باید قادر باشد که پدیده هایی مانند انعکاس ، شکست ، پراش و تداخل نور را توضیح دهد.پراش واژه ای است که به توانایی خمش به دور گوشه ها تا حد معینی اطلاق می گردد. به طوری که حتی وقتی که یک چشمه نقطه ای نور به کار برده شود ، سایه لبه های یک جسم کاملا تیز نیست.
روش عملکرد تیوب دستگاه لیزر
تیوب که به اصطلاح لیزر CO2 نیز گفته می شود یکی از قدیمی ترین لیزر های گازی است که در سال 1964 کشف شده است. دی اکسید کربن یکی از گاز های حیاتی در این سیستم است که در صورت ترکیب با چندین نوع گاز دیگر ترکیبی شگفت انگیز را ایجاد کرده است. لیزرهای CO2 نور مادون قرمز با طول موج مرکزی ۹٫۴ تا ۱۰٫۶ میکرومتر تولید می‌کنند.

تیوب دستگاه لیزر ، فروش ، قیمت و خرید تیوب لیزر ساختار تیوب لیزر
محیط فعال لیزر (محیط بهره/تقویت لیزر) تخلیهٔ در گاز است که با هوا  یا چیلر دستگاه لیزر خنک می‌شود. (در توان‌های بالا با آب خنک می‌شود) داخل لوله تخلیه، از گازهای زیر پر شده است:

تقریباً ۱۰ تا ۲۰٪ کربن دی اکسید، حدود ۱۰ تا ۲۰٪ نیتروژن، درصد کمی هیدروژن و/یا زنون (معمولاً در لوله‌های مهر و موم شده استفاده می‌شود) و باقی مانده گاز هلیوم است. نسبت‌های مختلف این گازها متناسب با کاریرد لیزر انتخاب می‌شود. وارونگی جمعیت در لیزر CO2 به ترتیب زیر صورت می‌گیرد: برخورد الکترون، حرکات ارتعاشی نیتروژن را تحریک می‌کند. به علت اینکه مولکول‌های نیتروژن فقط از یک نوع اتم تشکیل شده است، نمی‌تواند انرژی خود را به صورت فوتون آزاد کند و مولکول‌های برانگیخته آن برای مدت طولانی در حالت شبه پایدار باقی می‌مانند. انتقال انرژی ضربه‌ای بین نیتروژن و دی اکسید کربن موجب تحریک ارتعاشی مولکول‌های دی اکسید کربن می‌شود و وارونگی جمعیت مورد نظر برای شروع کارکرد لیزر فراهم می‌شود. مولکول‌های نیتروژن در سطح برانگیخته پایین‌تر باقی می‌ماند و سقوط آنها به سطح انرژی پایه با برخورد به اتم‌های سرد (کم انرژی) هلیوم اتفاق می‌افتد. اتم‌های هلیوم داغ باید به منظور ایجاد وارونگی جمعیت در مولکول‌های کربن دی اکسید، سرد شوند. در لیزرهای مهر و موم شده این کار با برخورد اتم‌های هلیوم به دیواره لوله انجام می‌گیرد. در لیزرهای جاری شونده، یک جریان مداوم از گاز کربن دی اکسید و نیتروژن توسط تخلیهٔ در پلاسما تحریک می‌شود و ترکیبی از گازهای داغ ازکاواک خارج می‌شود. بخشی از مطالب برگرفته از سایت ویکیپدیا قسمت لیزر کربن دی اکسید
سری آلومینیومی جدید برای تیوب های رسی
از اواخر سال 2019 شرکت لیزری رسی تصمیم گرفت سری یا کلگی جدیدی را  برای تیوب های خود قرار دهد . این قسمت دو وظیفه دارد

1- باعث خنک نگه داشتن لنز و کلگی تیوب می شود

2- جلوگیری از رسوب گرد و غبار و دود ناشی از برش لیزری

این تیکه الومینیومی به تیوب لیزر ای اف ار و سایر تیوب های دیگر قابل نصب نیست و فقط برای تیوب های رسی می باشد

دسته بندی تیوب دستگاه لیزر
تیوب لیزر از نوع RF
از این نوع تیوب که در اصطلاح به آن سورس نیز گفته می شود در فلزبرها و دستگاه های لیزری که فلز و اجسام سخت را برش می دهند استفاده می شود. مامولا جنس این نوع تیوب از نوع فلزی می باشد.
تیوب لیزر از نوع شیشه ای
اشعه لیزر خارج شده از این نوع لیزر دارای کیفیت بالایی می باشد . تیوب از جنس شیشه ی نسوز به نام پیرکس نسوز می باشد
ساختار داخلی تیوب
لایه اول تیوب
تیوب دستگاه لیزر از سه لایه تشکیل شده است لایه اول از ترکیب گازهای مختلفی ساخته شده است که هر شرکت تولید کننده ای مثلا شرکت تولید کننده تیوب دستگاه لیزر RECI ترکیبات منحربه فردی را در تیوب به کار می برد که جزو اسرار شرکت می باشد. در لایه اول اشعه تشکیل شده از فعل و انفعلات شیمیایی توسط لنز لیزر سرتیوب که به صورت رفلکس می باشد خارج می شود.
لایه دوم تیوب
از چیلر دستگاه لیزر جهت خنک کردن این لایه استفاده میشود. این لایه یک ورودی آب و یک خروجی آب دارد . پیشنهاد می شود مقاله محافظت از تیوب در زمستان را نیز مطالعه فرمایید .
لایه سوم تیوب
این لایه محافظ کلی و در بر گیرنده کل مجموعه تیوب دستگاه لیزر می باشد.
شارژ تیوب دستگاه لیزر
یکی دیگر از روش های بازیابی تیوب دستگاه لیزر شارژ تیوب می باشد. شارژ تیوب را به دلیل افزایش قیمت تیوب دستگاه لیزر استفاده می شود. شاید در ظاهر این عمل به صرفه باشد ولی در کل زیاد عمل جالبی نیست .به دلیل اینکه تیوب شارژی به پاور دستگاه لیزر اسیب می زند. و خروجی پرتو ضعیفی را به همراه دارد.برای دریافت قیمت تیوب دستگاه لیزر نو و سالم می توانید باما تماس بگیرید

اگر باز هم به شارژ تیوب خود اصرار دارید با بدانید که تیوپ دستگاه لیزر باید فاقد ترک خوردگی یا شکستگی باشد همچنین بعضی از برند های تیوب قابل شارژ نیستند پس هر برند تیوبی را خریداری نکنید .

در طول کار با تیوب حتما لنز دستگاه لیزر سر تیوب را تمیز کنید چون ممکن است دود و غبار حاصل از برش بر سر تیوب جمع شود و باعث گرم شدن و ترک خوردن لنز سر شود. در این صورت اگر باز هم به شارژ تیوب خود اصرار دارید باید لنز سر تیوب دستگاه لیزر تعوض شود.

اما به علت افزایش قیمت بیش از انتظار قیمت تیوب دستگاه لیزر بعضی از صاحبان دستگاه لیزر به فکر شارژ تیوب دستگاه لیزر می افتند

اما شارژ تیوب نیز شرایطی دارد که یکی از این شرایط نداشتن ترک خوردگی داخلی و خارجی تیوب دستگاه لیزر می باشد زیرا اگر اینچنین اتفاقی بیافتد گازهای داخلی تیوب خارج می شود . همچنین بدنه داخلی تیوب قابل ترمیم نیست.

اما اگر لنز سر تیوب به مشکل خورده باشد قابل تعویض می باشد که این کار هم باعث انحراف اشعه لیزری می باشد. در تیوب های سری s رسی چند پیچ روی سر تیوب قرار داده بودند که به وسیله انها می توانستند اشعه لیزری را کالیبراسیون بکنند ولی در سری های w که جدیدتر هستند نسبت به سری اس این پیچ ها قرار داده نشده.

اما به طور کلی شارژ تیوب لیزر توصیه نمی شود زیرا ممکن است خساراتی را به دستگاه لیزر شما وارد کند . یکی از این خسارات صدمه دیدن پاور دستگاه لیزر یا ارور های مکرر مین برد لیزر می باشد . دلیل این اختلال در عمکرد سیستم این می باشد که گازهای شارژی از کیفیت بالایی برخوردار نیستند که این امر باعث بالا رفتن مقاومت تیوب های شارژی می شود. با بالارفتن مقاومت تیوب های شارژی پاور دستگاه لیزر می تواند ولتاژ اعمالی را تخلیه کند درنتیجه باعث برگشت ولتاژ میشود. در صورت برگشت ولتاژ ترانس های پاور لیزر اسیب می بیند در بعضی از مواقع نیز باعث نشت ولتاژی شده و به بدنه لیزر هدایت می شود که ممکن است درایو دستگاه لیزر ، موتور لیزر ، مادربرد لیزر اسیب ببیند .
روش شارژ کردن تیوب دستگاه لیزر
از روش های شارژ تیوب لیزر می توان به روش خلا اشاره کرد. این کار توسط متخصص کارامدی باید انجام شود. البته قبل از همه این کارها تیوب باید از لحاظ فیزیکی کاملا سالم و نشکسته باشد. در تیوب های رسی دو میله در انتها و ابتدای تیوب قرار دارد که در تیوب های ای اف ار و یانگی و … این سیستم وجود دارد منتها با ظاهرهای متفاوت. به صورت کلی به این میله ها یا فنر ها آند و کاتد گفته میشود. هدایت ولتاژ الکتریکی برعهده این میله ها میباشد .

دلیل اشاره به اند و کاتد این بود که حتما اطراف این ورق های الکتریکی را چک کنید تا ترک خوردگی یا شکستی وجود نداشته باشد زیرا این قسمت ها از مناطق آسیب پذیر تیوب دستگاه لیزر می باشند

مرحله بعد از تایید صحت ، عملیات خلا سازی می باشد. این کار توسط دستگاه های مخصوصی انجام میگیرد. قبلا به ترکیبات گازی تیوب لیزر اشاره کردیم که عدم وجود یکی از این شرایط میباشد.

در تیوب های رسی یک برامدگی در انتهای ان قرار دارد . با وارد کردن شلنگ مخصوصی در داخل این قسمت و پلمپ محفظه بیرونی گازهای ترکیبی استاندارد را وارد تیوب میکنند. نکته مهم : ترکیبات گازی تیوب جزو اسرار هر شرکتی می باشد. دلیل متفاوت بودن تیوبهای لیزر نیز همین می باشد. به عنوان مثال کیفیت تیوب های رسی از تیوب های ای اف ار و یانگلی بیشتر است. یکی از دلایل ان هم ترکیبات گازی ان می باشد.
نحوه تشخیص ظاهری تیوب شارژی
اگر می خواهید ببنید که تیوب شما شارژی می باشد یا خیر باید به روش زیر عمل کنید .

بعضی از افراد اقدام به خرید تیوب کارکرده ، تیوب دست دوم و یا خرید دستگاه لیزر دست دوم می کنند که در این صورت ممکن است تیوب شارژی باشد. در این حالت باید به انتهای تیوب توجه کنید . در تیوب رسی یک برامدگی شیشه ای قرار دارد که در تیوب های نو این برامده گی بسیار تمیز و دارای سطح صافی می باشد .اگر تیوب شارژی باشد این برامدگی سطح ناصافی پیدا می کند .

همچنین رنگ اشعه لیزر رنگ بنفش پررنگی دارد که تیوب شارژی این رنگ را ندارد.

شارژ تیوب لیزر به دلیل  زود خراب شدن بعضی از تیوب های لیزری و همچنین افزایش نا متعادل قیمت تیوب دستگاه لیزر افرادی از صاحبان تیوب لیزر به فکر شارژ تیوب دستگاه لیزر افتاده اند که این امر مشکلاتی را به همراه دارد در ادامه به مزایا و معایب شارژ تیوب لیزر اشاره خواهیم کرد

اگر تیوب شما دارای شکستگی داخلی یا شکستگی خارجی می باشد . شارژ تیوب انجام نمی گیرد زیرا باید محیط داخلی ان پلمپ باشد.

یکی از مواردی که باعث افت توان تیوب می شود لنز سر تیوب دستگاه لیزر می باشد. شما باید هر 2 روز کاری لنز سر تیوب  را تمیز کنید اگر این کار را انجام ندهید به مرور زمان باعث کثیف شدن لنز سر تیوب می شود و اشعه از تیوب لیزر خارج نمیشود . اگر اشعه لیزری از تیوب  خارج نشود باعث داغ شدن سر تیوب لیزر می شود و چسب هایی که تاعث پلمپ ان شده باز می شود و گاز ان خارج شده.

شارژ تیوب لیزر از انتهای برامدگی که دارد انجام می گیرد
فاکتور های مهم هنگام خرید تیوب لیزر
خرید تیوب لیزر بسته به قیمت تیوب دستگاه لیزر دارای فاکتور های زیادی می باشد که به چند نمونه آن اشاره می کنیم.
خروجی پرتو یکنواخت
حتما هنگام خرید تیوب به یکنواخت بودن اشعه تیوب دستگاه لیزر توجه لازم را داشته باشید.

اگر پرتو لیزر در ابتدا ضعیف باشد و بعد از مدتی به طور مثال 2 یا 3 ثانیه بعد قوی شود حتما این تیوب مشکل دار است. این روش را نیز حتما امتحان کنید. یک پلکسی یا ام دی اف را جلوی تیوب قرار دهید در دکمه پالس روی پنل دستگاه لیزر و یا دکمه روی پاور لیزر را فشار دهید .اگر پرتو تیوب خریداری شده ضعیف یا خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ باشد و یا توخالی باشد از خریدن این لیزر منصرف شوید.
تاریخ تولید تیوب
همیارلیزر بزرگترین وارد کننده تیوب لیزر با قیمت تیوب دستگاه لیزر مناسب تاریخ تولید کذشته یا دپو شده ندارد . تیوب باید تاریخ تولید کمتر از 3 ماه را داشته باشد. اگر به هر دلیلی این تایم بیشتر باشد نشان دهنده این است که این تیوب بی دلیل دپو شده است . همچنین تیوب دستگاه لیزر را از شرکت های معتبر لیزری مثل همیارلیزر تهیه کنید.
تیوب دستگاه لیزر بدون ضربه
سعی کنید تیوبی تهیه کنید که جابه جایی زیادی نداشته باشد. در داخل تیوپ دستگاه لیزر مخصوصا تیوب رسی یک فنری وجود دارد که با ضربه خوردن منحرف می شود که باعث می شود باعث انحراف اشعه لیزری می شود.
طول عمر تیوب دستگاه لیزر
طول عمر تیوب دستگاه لیزر : تیوب دستگاه لیزر دارای بدنه شیشه ای میباشد علاوه بر این که ممکن است در تایم مشخص شده که توسط شرکت تولید کننده مشخص می شود گاز داخلی آن رو به اتمام رود ممکن است شکست داخلی یا خارجی پیدا کند .

تیوب لیزر رسی به گفته شرکتهای تولید کننده مانند reci laser tube ده هزار ساعت طول و بعضی برندهای دیگر مثل تیوب لیزر ای اف ار ۵ هزار ساعت میباشد البته شرایط نگهداری در عمر مفید تیوب بسیار تاثیر دارد. توصیه می شود مقاله روش های نگهداری از تیوب لیزر در زمستان را مطالعه کنید

البته نحوه استفاده و میزان ساعت کاری و رعایت استاندارد ها در طول عمر تیوب تاثیر مستقیم دارد.به عنوان مثال برای سرعت دادن به کار برش اپراتور توان تیوب را افزایش میدهد که همین عمر باعث اتمام سریع تر تیوب میشود.البته ممکن است تیوب به دلیل خوب کارنکردن چیلر دستگاه لیزر و یا تمیز نبودن آن داخلی آن یا یخ زدن آب داخل آن و یا ضربه خوردن به تیوب لیزر و یا تمیز نکردن لنز سر تیوب و غیر زودتر از تمام شدن گاز داخل تیوب ،تیوب معیوب شود.

حتما در زمان کار نکردن دستگاه لیزر هر 2 روزی ک تیوب کار نمی کند به مدت 15 دقیقه دستگاه لیزر را روشن کنید تا تیوب کارکند که گاز داخلی ان تحلیل نرود.
قیمت تیوب دستگاه لیزر
قیمت تیوب دستگاه لیزر را می توانید در سایت فروشگاهی همیارلیزر مشاهده فرمایید. در بعضی از مواقع به دلیل نواسات ارز و یا دلایل دیگر قیمت تیوب دستگاه لیزر در سایت درج نمی شود. به همین دلیل می توانید با شماره هایی که در پایین صفحه قرار گرفته تماس حاصل فرمایید از قیمت تیوب دستگاه لیزر مطلع شوید.

تیوب نیز مانند همه قطعات دستگاه لیزر میباشد و جزو قطعات یدکی لیزر و مصرفی است بنابراین بعد از مدتی باید به فکر تعویض ان باشید . ممکن است گاز تیوب تمام شود و یا بشکند و یا هر اتفاق دیگری.

پس باید برند های تیوب لیزر را کاملا بشناسید چون یکی از عواملی که باعث تعقیر یک تیوب با همان پاور می شود ، برند آن می باشد . به عنوان مثال تیوب 80 رسی نسبت تیوب 80 ای اف ار گرانتر است زیرا هم از کیفیت بشتری برخوردار است و هم ساعت کاری 10000 ساعتی دارد که در مقایسه با ای اف ار که 6000 ساعت کاری دارد بشتر عمل می کند.

همه این ها روی قیمت تیوب دستگاه لیزر تاثیر می گذارد . قبل از اقدام به خرید تیوب با ما مشورت کنید.
فروش تیوب دستگاه لیزر
فروش تیوب دستگاه لیزر به صورت همه روزه در تایم کاری و یا در صورت باز بودن انبار شرکت در ساعات غیر اداری نیز امکان پذیر است . فقط کافی است با شماره هایی که در زیر صفحه درج شده تماس حاصل فرمایید و سفارش خود را انجام دهید.

به زودی امکان پرداخت انلاین و ایجاد سفارش در سایت نیز فراهم خواهد شد .
روش های افزایش قدرت تیوب دستگاه لیزر
۱- حتما لنز دستگاه لیزر را با الکل سفید و گوش پاک کن تمیز کنید .همچینی اینه دستگاه لیزر را هر روز و بعد از هر 8 ساعت کار تمیز کنید. سعی کنید زیاد به اینه لیزر فشار نیاورید که باعث بهم ریختن تنظیم اینه می شود.
۲- تنظیم اینه دستگاه لیزر را چک کنید که اشعه لیزری خارج از مرکز نتابد.
۳- از تمیز بودن لنز سر تیوب اطمینان حاصل فرمایید . هنگام تمیز کردن لنز لیزر و اینه لیزر و لنز سر تیوب حتما دستگاه لیزر را خاموش کنید
۴- تسمه دستگاه لیزر و ریل و واگن لیزر را تمیز کنید و ریل را روغن کاری کنید.
۵-  چیلر لیزر خود را چک کنید . دمای چیلر دستگاه لیزر باید بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد باشد اگر بیشتر از این دما را احساس کردیدلیزر شما در خطر است. پس با ما حتما در تماس بگیرید.
۶- نصب تیوب را حتما به تعمیرکار دستگاه لیزر و سرویس کار دستگاه لیزر بسپارید.
۷- از محافظ برق استفاده کنید.
نحوه عمکرد تیوب
عبور گاز در  باعث تولید گرما شدید می شود به این علت از شیشه ای مقاوم در برابر گرما و نسوز استفاده میشود.
تیوپ لیزر دارای دوسوراخ در ابتدا و انتها جهت ورود و خروج گاز می باشد که آن را داخل تیوب شیشه ای بزرگتر جهت خنک شدن قرار می دهند عمل خنک کاری تیوب  بوسیله جریان گاز دی اکسیدکربن یا آب داخل تیوب توسط چیلر دستگاه لیزر انجام می شود.

در تیوپ لیزر از آینه لیزر مخصوصی جهت بالا بردن توان دستگاه لیزر و موازی کردن بازتاب پرتوها استفاده می شود .
این اینه ها ازجنس طلا و ژرمانیوم سولفیدی،گالیوم،طلا و هالوژن هستند که آینه لیزر co2 از جنس آلیاژ طلا یا ژرمانیوم است. این آینه باید در سطح رویی پوشش داده شود که از نکات بسیار مهمی در ساخت آینه هست.
برای حفط توان مناسب آن ،باید تمام هوای داخل تیوب تخلیه شود و عاری از آلودگی باشد.

از جمله قطعات لیزری است که در بین دارندگان دستگاه برش لیزری بسیار پر استفاده است . از جمله مباحث داغی که در بین همکاران و شرکت های لیزری شنیده میشود ، تاریخ تیوب و نوع برند و مارک آن است.

قبل از معرفی برند های تیوب  و بررسی مزایا و معایب تیوب  میخواهم به نوع استراکچر و ساختار تیوب اشاره ای بکنم که فکر میکنم خالی از لطف نباشه پس در ادامه این مقاله با تیم قدرتمند همیارلیزر با ما باشید.
ساختار تیوب دستگاه لیزر
تیوب بخش مهمی از دستگاه های برش لیزری است که قدرت برش لیزر و حکاکی لیزر را تامین می کند. معمولا تیوب co2 از شیشه ای با کیفیت بالا ساخته شده است.لایه اول تیوب اصلی ترین قسمت می باشد که که نتیجه ان خروج اشعه لیزر از لنز دستگاه لیزر می باشد . لایه دوم ، به صورت کاوری از آب سرد است که توسط چیلر دستگاه لیزر خنک میشود ، لایه بیرونی هم به صورت محافظ از متعلقات تعبیه شده است.

به صورت کلی ضخامت لوله تیوب  هیچ تاثیری بر قدرت خروجی لیزر ندارد، قدرت خروجی متناسب با طول لوله تخلیه است. در طول مشخصی، توان خروجی به ازای هر متر از لوله تخلیه با طول کل افزایش می یابد. حالا برای بسیار سوال پیش میاید که دلیل استفاده از چیلر ۵۰۰۰ چست ؟؟ علت استفاده از خنک کننده تنها به دلیل جلوگیری از عدم شکستن شیشه تیوب  به دلیل گرمای بیش از حد است

لوله تخلیه به لوله گاز در هر دو طرف متصل است. لوله تخلیه به یک لوله گاز با یک سوراخ در یک طرف متصل میباشد که انتهای دیگر با یک لوله مارپیچ متصل است. بنابراین، گاز لیزر در حالی که تیوب co2 کار می کند، بین لوله گاز و لوله تخلیه حرکت می کند.
مراقبت از تیوب  لیزر
نیروی کار مجرب : حتما قبل از کار با لیزر و تیوب  اموزش های لازم را توسط نیروهای مجرب داشته باشید.
دمای محیط مناسب : دمای محیط باید بین 30 الی 40 ℃ سانتیگراد و رطوبت 70%
دمای چیلر: دمای چیلر باید بین 18 الی 24 درجه سانتی گراد باشد.
نصب تیوب توسط نیروهای مجرب صورت پذیرد. (برای اطلاع از فروش تیوب لیزر و قیمت تیوب دستگاه لیزر با ما همراه باشید)
انواع تیوب لیزر
برای فروش تیوب لیزر را میتوانیم به انواع و ابعاد مختلفی تقسیم نمود که اصلی ترین فاکتور ، قدرت آن میباشد.شرکت همیارلیزر در با درنظر گرفتن کیفیت و میزان ماندگاری تیوب ، آنها را در 2 خانواده به فروش میرساند که عبارتند از:

تیوب رسی ( تیوب reci)
تیوب  ای اف ار (تیوب efr)
دسته بندی تیوب :
تیوب رسی :
تیوب 60 وات رسی ، تیوب 80 وات رسی ، تیوب 100 وات ، تیوب 120 وات ، تیوب 130 وات رسی ، تیوب 180 وات رسی و غیره..

تیوب  ای اف ار :
تیوب 60 وات ، تیوب 80 وات ای اف ار ، تیوب 100 وات ای اف ار ، تیوب 120 وات ای اف ار ، تیوب 130 وات ای اف ار ، تیوب 180 وات ای اف ار و غیره..
موارد استفاده از تیوب دستگاه لیزر
تیوب  100 وات
از این نوع تیوب  به طور معمول برای برش ورق های پلکسی ، ام دی اف ، پارچه ، چرم تا ضخامت 10 میلیمتر استفاده میشود . تیوب های 100 وات در شرایط ایده آل تا 120 وات خروجی لیزر میدهند که در بازار به نام تیوب 120 وات نیز معرفی میشوند.
تیوب 80 وات
از این نوع تیوب  به طور معمول برای برش ورق های پلکسی ، ام دی اف ، پارچه ، چرم تا ضخامت 6 میلیمتر استفاده میشود . تیوب 80 وات در شرایط ایده آل تا 90 وات خروجی لیزر میدهند
تیوب 60 وات
از این نوع تیوب  به طور معمول برای حکاکی سنگ مزار ، حکاکی چوب ، حکاکی چرم ، و برش پارچه و مواد دیگر با ضخامت کم استفاده میشود. تیوب 60 وات به دلیل ضخامت پرتو کم از اشعه حکاکی خوبی برخوردار است

(برای اطلاع از فروش تیوب لیزر و قیمت تیوب دستگاه لیزر با ما همراه باشید)
روش نصب تیوب دستگاه لیزر
برای نصب تیوب  باید دقت زیادی داشته باشید . اگر حبابی داخل تیوب باشد باعث ترک خوردن تیوب می شود . اگر تیوب تراز تصب نشود باعث کاهش عمر تیوب می شود .

روش نصب تیوب تاثیر مستقیم بر عمر تیوب دارد. پیشنهاد می شود نصب تیوب خود را به نیروهای مجرب بسپارید.

تیوب در زمان نصب آن باید تمام حباب های داخلی و هوای موجود در لایه اولی آن تخلیه شود در غیر این صورت باعث شکشته شدن تیوب می شود. این شکستگی ممکن است داخلی یا خارجی باشد.

یکی از روش های تخلیه حباب های تیوب این است که ورودی اب داخل تیوب لیزر که توسط پمپ چیلر لیزر پمپاژ میشود را فشار دهید و رها کنید . با این کار جلوی جریان آب را می گیرید و حباب های تیوب را به بیرون هدایت می کنید.

روش دیگر این است که با بالا نگهداشتن سر تیوب یا انتهای تیوب حباب ها را به بیرون هدایت کنید

نکته مهم این است که جریان ورودی آب داخل تیوب باید از انتهای تیوب شروع شود

آب داخلی تیوب باید اب مقطر باشد که رسوب نکند و تایمی که باید عوض شود معمولا هر 7 ماه یکبار است البته بستگی به محیط کارگاه شما دارد.

یکی از نکات نصب تیوب ایمنی کابل های ولتاژ پاور است . اگر خوب عایق نشود ممکن است برق خارج شده از پاور دستگاه لیزر به بدنه نشتی پبدا کند . این برق که دارای ولتاژی حدودی از 5000 تا 2000 ولت است به مادربرد دستگاه لیزر ، پاور لیزر ، درایو لیزر ، موتو لیزر و سایر قطعات دستگاه لیزر نشتی پیدا می کند که باعث از بین رفتن انها می شود.

معمولا تیوب های رسی از پیچ برای بستن کابل های ولتاژ استفاده می کند البته برعکس تیوب های ای اف ار و یانگلی . در تیوب های رسی پیچ تیوب را حتما خوب ببندید در این حالت نیازی نیست که از چسب برای عایق کاری استفاده کنید
دستورالعمل عملیاتی تیوب دستگاه لیزر
1. نصب و راه اندازی مورد نیاز
همانطور که در تصویر نشان داده شده است ، دستورالعمل عملکرد مدل W2 را رعایت کنید. پاور لیزر dy13 را می توانید به این تیوب متصل کنید . قطب مثبت لوله لیزر در ولتاژ بالا (ولتاژ  19kv است). ممکن است در نتیجه عدم پیروی از دستورالعمل ، نتیجه زیر را به دنبال داشته باشد:

شکستگی داخلی و خارجی و نشت گازی
2. شرایط بهره برداری
خنک کننده آب: استفاده از آب تصفیه شده؛ 2 تا 5 لیتر در دقیقه؛ دمای آب: 20 الی 30 ℃

محیط عملیاتی: دمای 2-40؛ رطوبت 10-60.

جریان کار: جریان تست 29mA است. حداکثر جریان کار 29mA است. جریان در حال اجرا باید زیر 27mA نگه داشته شود. اگر جریان در زیر 25mA نگه داشته شود ، طول عمر می تواند به 8000 ساعت برسد.  سیم طرف آمپر باید به الکترود منفی لوله لیزر متصل شود.

هنگامی که برای مدت طولانی تحت جریان زیاد کار می کند ، قطب منفی به رنگ زرد روشن ظاهر می شود و طول عمر به سرعت کاهش می یابد.

برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل عایق ، لطفاً آن را با لایه ی پلاستیکی ببندید.
3. عملکرد کاری
عملکرد برش.
عملکرد حکاکی: خیلی خوب. هنگامی که جریان کار 4 میلی آمپر است و لوله در حالت preionization قرار دارد ، می توان از لیزر برای حکاکی با فرکانس بالا استفاده کرد.
4. یادداشت های کلیدی
سطح بیرونی آینه خروجی را با ابزارهایی مانند بافر و یا استون تمیز نکنید. در غیر این صورت قدرت خروجی به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. در زیر روش های طراحی شده برای پاکسازی آلودگی در سطح بیرونی آینه پنجره ذکر شده است:

1) وقتی لنز سر تیوب آلوده است ، لیزر را روشن نکنید.

2) سطح آینه را در طرفین با الکل پاکسازی کنید

3) الكل خالص را روی سطح آینه با اسپری اسپری كنید.

4) بعد از اتمام کامل الکل ، لیزر را روشن کنید.

5) اگر روش های فوق به طور مؤثر کار نکنند ، برای حرفه ای استفاده از بافر با الکل برای تمیز کردن سطح آینه از وسط تا لبه ضروری است. بهترین راه حل جلوگیری از آلودگی است.

توجه: تمیز کردن آینه با استون ممنوع است.

پیچ های انتهای جلو و عقب لوله لیزر مجاز به جابجایی نیستند ، در غیر این صورت حتی اگر لوله خراشیده شود ، توان مصرفی کاهش می یابد.

در هنگام تست نقطه لیزر آن ، آکریل 300 میلی متر را از آینه خروجی دور کنید.
5- ایمنی
پرتو لیزر نور نامرئی است. لطفا هنگام اشکال زدایی لیزر از عینک محافظ استفاده کنید. قطب مثبت در ولتاژ بالا است. به علائم امنیتی توجه کنید.

6. ذخیره و حمل و نقل مورد نیاز

مایع خنک کننده را در حین نگهداری و حمل و نقل ریخته و خروجی ترمینال را با یک کیسه پلاستیکی ضد گرد و غبار بپوشانید. محيط نگهداري 2-40 hum و رطوبت مورد نياز 10-60٪ است. لیزر را به روش اصلی بسته بندی کنید.

نکات مهم: درخواست می شود از سیم نواری برای سیمان کردن اسفنج بهمراه لوله لیزر استفاده شود تا از لزج عمودی لوله در حین حمل و نقل جلوگیری شود. اسفنج در قسمت بازتابی آینه باید 70 میلی متر عرض داشته باشد ، و اسفنج در سمت بازتاب باید 50 میلی متر عرض داشته باشد.

لوله هایی که به روش اشتباه کار می کنند توسط سازنده تضمین نمی شوند.
کاربردهای انواع تیوب دستگاه لیزر
تیوب 80 رسی

این تیوب یکی از پر استفاده ترین تیوب های موجود در بازار است از ان جهت برش پارچه ، چرم ، چوب و ام دی اف 3 میل و 6 میل  استفاده می شود. تیوب 80 رسی دارای طول 1200 میلیمتر و قطر 80 میلیمتر است
روش نگه داری تیوب در زمستان
تیوب نیاز به نگه داری در دمای محیط ازمایشگاه یا همان 25 درجه سانتیگراد دارد

با توجه به این که نگه داری در این دما به طور ثابت تقریبا غیر ممکن است اما میتوان تیوب را نزدیک به این دما نگه داشت

از انجایی که تیوبی که دچار شوک دمایی شود یعنی مورد تحرکات دمایی تابستان و زمستان گردد ، از عمر آن کاسته میشود

به همین دلیل طبق تجربیات پرسنل مجرب شرکت همیار لیزر تیوب هایی که در محیط اداری نصب شده اند به مراتب نسبت به تیوب هایی که در فضای باز نصب میشوند عمر بیشتری دارند
مایع خنک کننده داخل تیوب
مایع خنک کننده تیوب آب مقطر دو بار تقطیر است و هر یک سال یکبار نیاز به تعویض توسط کارشناس مجرب دارد

لازم به ذکر است که اکیدا توصیه میشود که آب خنک کننده تیوب توسط کاشناس مجرب تعویض گردد، اگر به دنبال علت این امر هستید لطفا به ادامه متن توجه فرمایید

از انجایی که سیستم ابرسانی تیوب به صورت وکیوم یا (هواگیری شده) میباشد ، لذا به محض جدا کردن شلنگ های آب یا تخلیه مخزن آب ، مقدار قابل توجهی هوا وارد تیوب شده و این امر بسیار خطرناک است

کارشناسان پس از تخلیه مایع خنک کننده تیوب  و نظافت رسوبات داخل چیلر و تیوب اقدام به هواگیری سیستم خنک کاری تیوب کرده و از وجود حباب داخل لوله تیوب اطمینان حاصل میکنند.
نظافت لنز و آینه
نظافت سیستم اپتیک ( نوری ) دستگاه لیزر بسیار مهم است به طوری که در حالت ایده آل سیستم اپتیک دستگاه لیزر در حالت کلی 10 درصد از نور تیوب را اتلاف میکنند و زمانی که اینه ها کثیف و لنز دستگاه لیزر لک داشته باشد این میزان جذب انرژی تا  50 درصد افزایش پیدا میکند ، به همین دلیل توصیه میکردد که مدام اقدام به تمیز کاری اینه و لنز نمایید
زمان نظافت اینه و لنز
نظافت سیستم اپتیک امری مهمی است ولی میتوانیم برای دستگاه لیزری که در روز 8 ساعت کار میکند برنامه نظافت تعیین کنیم به طور مثال هر روز صبح قبل از شروع کار اقدام به تمیز کاری لنز و اینه ها کنید

اگرلنز و اینه ها را از همیار لیزر خرید کرده اید ، پس میتوان گفت که اینه ها فلزی بوده و دو روز یکبار نیاز به نظافت دارند و از انجایی که لنز از جنس ZNSE  امریکایی میباشد و پس میتوانید آن را هر روز تمیز کنید تا عمر لنز افزایش پیدا کند

لازم به ذکر است که حتما از الکل سفید اتانول استفاده کنید که خاصیت چربی زدایی داشته باشند زیرا دود ناشی از برش لیزر خاصیت اسیدی و چربی زیادی دارد

الکل های موجود در بازار متانول و کماکول بوده و اصلا مناسب لنز و اینه نیستند
آیا تیوب لیزر با همه مادربرد ها سازگاری دارند
مادربرد لیزر لترو
قبل از اینکه روش کنترل تیوب توسط مادربرد دستگاه لیزر را شرح دهیم می خواهیم درباره مین برد دستگاه لیزر کمی صحبت کنیم

دستگاه لیزر های قدیمی از مادربرد لیزر لیترو استفاده می کردند . مادربرد های لترو نسبت به سایر مادربرد هایی که در زمان خودشون تولید می شدند از کیفیت کنترلی و نرم افزار خوبی برخوردار بودند از سری تولید های کنترلر لیزر لیترو می توان به مادربرد لیزر 6515 ، مادربرد لیزر 6525 ، مادربرد لیزر 6535 ، مادربرد لیترو 6565 و مادربرد لیترو 6585 نام برد. تمام این مین برد ها از یک نوع نرم افزار لیزر بهره می برند.
مادربرد لیزر ار دی سی
امروزه دستگاه های لیزر جدید به مادربرد های ار دی سی مجهز شده اند . شرکت رویدا RUIDA سری RDC را یکی از مجهز ترین کنترلر ها در لیزر نام می برد از سری تولیدات این شرکت می توان به مادربرد لیزر 6442 ، مادربرد لیزر 6332 اشاره کرد .

به صورت کلی خروجی ولتاژی در هر دو کنترلر مشترک می باشد تفاوتی که این دو نوع کنترلر با هم دارند نحوه کنترل میزان قدرت و سرعت توسط اپراتور می باشد

به عنوان مثال میزان قدرت هر فایلی را در مادربرد های RDC می توان هنگام کار یا در حال استپ از روی پنل دستگاه لیزر کنترل نمود

شرکت رویدا یکی از معتبر ترین تولید کننده ها کنترلر و برد های چند لایه در صنعت می باشد . امروزه اکثر دستگاه های برش لیزری که با آن ها سروکار داریم از برد های RDC بهره مند هستند . این مادربرد ها نه تنها بر روی دستگاه برش غیر فلزات بلکه برای دستگاه های برش فلز که نیاز به سیستم اتوفوکوس دارند نیز قابل نصب است. از ویژگی های این مادربرد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کنترل 4 محوره که باعث می شود عمکلرد بسیار دقیق و کارامدی را داشته باشیم همچنین از خصوصیات پنل دستگاه لیزر می توان به صفحه رنگی بودن نمایشگر آن اشاره کرد. کنترل میزان پاور و سرعت از روی پنل در زمان کار نیز بسیار قابل تحسین است. دکمه origin در مادربرد های ار دی سی بسیار کاربردی می باشد که کار اپراتور را بسیار راحت می کند.

قابلیت آپلود بیش از 99 فایل و انتخاب آن از طریق پنل .

کنترل از طریق شبکه از خصوصیات دیگر این مادربرد ها می باشد.
آموزش باز کردن تیوب لیزر
معمولا هر دستگاه لیزری بعد از مدتی به تیوب جدیدی نیاز دارد . تعوض تیوب لیزر یکی از ملزمات این کار می باشد که این کار را یا باید خودتون انجام بدید یا این که به تعمیرکار دستگاه لیزر بسپارید . همیارلیزر با داشتن کادری مجرب می تواند شما را در این زمینه کمک کند.
مراحل تعوض تیوب
1- قبل از هرچیزی از تموم شدن یا معیوب شدن تیوب خود اطمینان حاصل کنید در برخی از مواقع دیده شده که تیوب تعوض شده ولی بازهم مشکل سرجای خودش است و بعد از بررسی های کارشناسی متوجه شدند که مشکل از پاور لیزر بوده.

2- دستگاه خود را کاملا از برق کشیده و خاموش کنید. چیلر لیزر را نیز خاموش کنید زیرا پمپ چیلر لیزر در حال پمپ کردن اب به داخل تیوب است.

3- لوله های اب که به تیوب متصل هستند را جدا کنید . با این کار سیستم خنک کننده را از تیوب جدا کرده اید.

4- سیم های تیوب جدا کنید . به تیوب 2 سیم وصل شده یکی از انها به ابتدا و دیگری به انتهای تیوب متصل هستند . یکی از سیم ها سیم های ولتاژ پاور می باشد . درپوش قرمز رنگ را از تیوب جدا کنید و سیم را توسط پیچ گوشتی جدا کنید. سر دیگر تیوب نیز به همین ترتیب باید جدا شود.

5- بعد از این کارها تیوب شما از دستگاه لیزر جدا شده است.
آموزش نصب تیوب دستگاه لیزر
اگر نیاز به تیوب جدید دارید می توانید از شرکت لیزری همیارلیزر تهیه کنید . زیرا هم قیمت های ما نسبت به بازار ارزان تر است و هم کیفیت تیوب هایی ما بالاترین استاندارد جهانی را شامل می شود. جدید ترین تاریخ تولید تیوب در همیارلیزر

قبل از نصب تیوب از صحت و سلامت ان اطمینان حاصل کنید. مراحل نصب تیوب دستگاه لیزر شامل موارد زیر می شود که عبارتند از

1- تیوب معیوب خود را باز کنید مطابق دستورالعملی که در قسمت بالا به ان اشاره کردیم .

2- محل نصب تیوب را کاملا تمیز کنید و از گرد و غبار پاک کنید زیرا این گردها روی لنز سر تیوب می نشیند و باعث عدم خروج پرتو لیزری میشود

3- تیوب را از پلمپ خود جدا کنید بدون هیچ ضربه ای چسب های ان را از هم جدا کنید و در محل مورد نظر قرار دهید

4- اب داخل چیلر لیزر را عوض کنید و اب مقطر جدیدی را داخل ان بریزید. با این کار گرد و غبار داخل چیلر نیز تمیز می شود و داخل تیوب جدید نیز وارد نمی شود حتما دقت کنید ابی که داخل چیلر دستگاه لیزر وارد می شود اب مقطر باشد از ریختن اب باتری یا اب جوشیده شده و یا اب معمولی خودداری کنید

5- سیم های مربوط که از پاور دستگاه لیزر خارج شدند را به تیوب وصل کنید . معمولا از پاور 2 رشته سیم خارج شده است که یکی از انها قرمز رنگ که به اصطلاح کابل های ولتاژ پاور نیز گفته می شود و سیم دیگر که گرند نامیده می شود . سیم قرمز رنگ به انتهای تیوب و سیم گراند به ابتدای تیوب متصل می شود. اگر سیم ها را برعکس وصل کنید ممکن است تیوب از بین برود.

6-شیلنگ های چیلر لیزر را به تیوب وصل کنید

7- عمیلیات هواگری را انجام دهید . دقت کنید در صورتی که هوا داخل مسیر اب تیوب قرار بگیرد با اولین شات تیوب می شکند.

8- از طریق مادربرد لیزر شات بزند و عمکرد اون رو بررسی کنید

9-تبریک به شما تیوب شما نصب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *