آموزشی

روش های محافظت از تیوب لیزر در زمستان

روش های محافظت از تیوب لیزر در زمستان

فصل زمستان از فصل هایی است که از بارش و باران و سرما به دور نیست . در این فصل علاوه بر برکاتی که بر سطح زمین جاری می شود مشکلاتی را نیز برای صاحبان دستگاه لیزر ایجاد می کند. البته این چنین مشکلاتی که در پست (روش های محافظت از تیوب لیزر در زمستان) منتشر شده برای کسانی می باشد که با رفتار های تیوب دستگاه لیزر آشنایی کافی را ندارند .پس در ادامه با ما باشید.

محافظت از تیوب لیزر با بخاری

در فصل سرما پس از پایان ساعات کاری با کاهش دما ، مایع داخل چیلر لیزر و تیوب لیزر محبوس و بی حرکت است و فضای خوبی برای یخ زدگی و سرما ایجاد می شود. که این امر موجب صدمه دیدن تیوب دستگاه لیزر می شود.لذا بهتر از یک بخاری برقی یا گازی که به صورت شبانه کار کند در پشت دستگا لیزر و نزدیک چیلر دستگاه لیزر و تیوب لیزر قرار دهید.

البته این امر برای کارگاه ها و سوله های بزرگ است که گرم نگه داشتن محیط کلی غیر ممکن است.

استفاده از زد یخ در روش های محافظت از تیوب لیزر در زمستان

در حالت کلی تعقیرات جوی از تابستان به زمستان یا برعکس اثرات بسزایی در کاهش عمر تیوب لیزر و یونیزه شدن گاز داخل تیوب دارد . توصیه می شود که دستگاه لیزر را محیطی ماننده دفاتر اداری که همیشه در دمای 25 درجه سانتی گراد (آزمایشگاهی) قرار دهید چرا که تجربیات پرسنل مجرب همیارلیزر بیانگر این است که دستگاه هایی که در محیط های اداری در حال کار بوده اند به مراتب تیوب هایی با عمر بیشتری نسب به دستگاه هایی که در حیاط ها ، سوله ها و یا محیط های باز کار می کردند داشته اند.

به مقدار یک لیتر زد یخ داخل چیلر لیزر خود وارد کنید که به صورت خود کار وارد تیوب لیزر می شود.

 

به طور خلاصه تیوب لیزر با شرایط جوی ساکن عمر بیشتری نسب با شرایط جوی متغیر دارد.

به طور مثال تیم فروش همیارلیزر میزان تقاضای تیوب 120 رسی و یا تیوب 100 رسی و تیوب 80 رسی در آبان ماه که هوا رو به سردی است و در خرداد ماه که هوا رو به گرمی است بیشترین تقاضا را تجربه می کند.

تاثیر لنز دستگاه لیزر بر عمر تیوب

برای توضیح این مطب در پست روش های محافظت از تیوب لیزر در زمستان نیاز به بیان مقدمه ای است که به طور خلاصه به آن می پردازیم

لنز دستگاه لیزر باید قابلیت عبور کامل پرتو تیوب دستگاه لیزر را داشته باشد به طوری که کمترین جذب نور را از خود نشان دهد متقابلا آینه دستگاه لیزر باید از جنس مرغوب بوده تا درصد پایینی از نور را جذب و درصد بالایی از نور را منعکس کند .

همانطور که می دانید نور لیزر تنها از مسیری که تابیده شده برگشت دارد توضیح این که ماهیت نور لیزر این است که به منبع تولیدش برمی گردد لذا زمانی که لنز نتواند کل اشعه تیوب لیزر را از خود عبور دهد آن را منعکس کرده و به مبدع خود باز می گردد و به لنز سر تیوب اصابت می کند

با توجه به این که تیوب رسی همیارلیزر مجهز به سری لنز آنتی رفلکس (غیر قابل انعکاس) می باشد ولی لنز های نامرغوب و متفرقه در بازار باعث می شود که نور تابیده شده از تیوپ لیزر منعکس شده و با لنز سر تیوب دستگاه لیزر اصابت کند و موجب گرم شده آن شود در نتیجه موچب ترک خوردن و خارج شدن گاز داخل تیوب می شود .

البته امروزه تیوب های شرکت بزرگ همیارلیزر که یکی بزرگترین وارد کننده تیوب لیزر می باشد علاوه بر اینکه مجهز به سری لنز انتی رفلکس می باشد مجهز به سیستم خنک کنندگی جدیدی می باشد که لنز سر تیوب را خنک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *