علمی

مهندسان حسگرهای بیومتریک پوشیدنی و با عملکرد بالا را مستقیماً روی پوست چاپ می کنند

مهندسان حسگرهای بیومتریک پوشیدنی و با عملکرد بالا را مستقیماً روی پوست چاپ می کنند یک تیم بین المللی از محققان تکنیک جدیدی را برای تولید سنسورهای بیومتریک دقیق و حسگر های پوستی با عملکرد بالا تولید کردند.

حسگرهای پوشیدنی از ساعت ها و الکترودها به سمت دستگاه های با قابلیت کششی و انعطاف پذیری عرضی و طولی در حال تکامل هستند که اندازه گیری های بیومتریک دقیق تر و راحتی را برای کاربران فراهم می کنند. اکنون ، یک تیم بین المللی از محققان با چاپ حسگرهای مستقیم روی پوست انسان و بدون استفاده از گرما ، تکامل را یک قدم جلوتر بردند.

تیم تحت هدایت Huanyu “Larry” Cheng ، استاد توسعه شغلی Dorothy Quiggle ، نتایج خود را در ACS Applied Materials & Interfaces منتشر کرد.

قیمت لنز دستگاه لیزر کلیک کنید

لینگ ژانگ ، نویسنده اول ، محقق در موسسه فناوری Technology هاربین در چین ، گفت: “در این مقاله ، ما یک روش ساخت ساده و در عین حال قابل استفاده جهانی با استفاده از یک لایه کمکی پخت جدید برای چاپ مستقیم برای حسگرهای داخل بدن گزارش می دهیم.” و در آزمایشگاه چنگ و همکارانش قبلاً مدارهای چاپی قابل انعطافی را برای استفاده در سنسورهای پوشیدنی تولید کرده بودند ، اما چاپ مستقیم روی پوست مانع فرآیند اتصال اجزای فلزی در سنسور شده است. این فرآیند که پخت نامیده می شود ، معمولاً نیاز به دمایی در حدود 572 درجه فارنهایت (300 درجه سانتیگراد) دارد تا نانوذرات نقره سنسور را به یکدیگر متصل کند.

چنگ گفت: “بدیهی است سطح پوست نمی تواند چنین دمای زیادی را تحمل کند.” “برای غلبه بر این محدودیت ، ما یک لایه کمکی برای پخت پیشنهاد کردیم – چیزی که به پوست آسیب نرساند و می تواند به مواد پخته کننده در دمای پایین کمک کند.”

با افزودن یک ذره نانو به مخلوط ، ذرات نقره در دمای پایینتری در حدود 212 فارنهایت (100 درجه سانتیگراد) پخت می شوند.

پاور دستگاه لیزر کلیک کنید

چنگ گفت: “این می تواند برای چاپ سنسورها روی لباس و کاغذ مورد استفاده قرار گیرد اما هنوز هم بالاتر از آن است که بتوانیم در دمای پوست قرار دهیم.” “ما فرمول لایه کمک را تغییر دادیم ، مواد چاپی را تغییر دادیم و متوجه شدیم که می توانیم در دمای اتاق پخت کنیم.”

لایه کمک پخت دمای اتاق از خمیر پلی وینیل الکل – ماده اصلی در ماسک های صورت – و کربنات کلسیم – تشکیل شده است که از پوسته تخم مرغ تشکیل شده است. این لایه ناهمواری های سطح چاپ را کاهش می دهد و امکان ایجاد یک لایه فوق العاده نازک از الگوهای فلزی را فراهم می کند که می تواند خم و جمع شود و در عین حال توانایی های الکترومکانیکی را حفظ کند. هنگام چاپ سنسور ، محققان از یک دمنده هوا مانند سشوار تنظیم شده روی خنک استفاده می کنند تا آبی را که به عنوان حلال در جوهر استفاده می شود ، از بین ببرند.(منبع گروه طبیعت گردی و گروه گردشگری)

چنگ گفت: “نتیجه عمیق است.” “نیازی نیست که به گرما برای پخت و پز اعتماد کنیم.”

به گفته چنگ ، ​​سنسورها قادر به ضبط دقیق و مداوم دما ، رطوبت ، سطح اکسیژن خون و سیگنال های عملکرد قلب هستند. محققان همچنین سنسورهای روی بدن را به شبکه ای با قابلیت انتقال بی سیم متصل کردند تا ترکیبی از سیگنال ها را هنگام پیشرفت کنترل کنند.

چنگ گفت ، این روند همچنین سازگار با محیط زیست است. این سنسور برای چند روز در آب خنک مقاوم است ، اما دوش آب گرم به راحتی آن را از بین می برد.

فروش قطعات دستگاه لیزر

چنگ گفت: “این می تواند بازیافت شود ، زیرا برداشتن به دستگاه آسیب نمی رساند.” “و مهمتر از همه ، از بین بردن به پوست آسیب نمی رساند. این امر به ویژه برای افراد با پوست حساس مانند افراد مسن و نوزادان بسیار مهم است. این وسیله می تواند بدون بار اضافی برای شخصی که از آن استفاده می کند یا برای محیط زیست مفید باشد. “

در مرحله بعدی ، محققان قصد دارند این فناوری را تغییر دهند تا برنامه های خاص را در صورت لزوم هدف قرار دهند ، مانند یک شبکه حسگر دقیق روی بدن که برای نظارت بر علائم خاص مرتبط با COVID-19 تنظیم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *