علمی

برش انواع پارچه با دستگاه لیزر

برش انواع پارچه با دستگاه لیزر

 

یکی از کاربردهای منحصر به فرد برش با دستگاه لیزر، در صنایع مربوط به پارچه، پوشاک و مد است. همانطور که مشخص است دستگاه لیزر از تیوب لیزر برای برش پارچه استفاده می کند که سیستم عمکرد co2 می باشد.

برش‌های غیر تماسی با دقت بسیار بالا، سریع و بدون خطا، ویژگی‌هایی هستند که هر تولید کننده‌ای را ترغیب می‌کند تا از روش‌های سنتی برش پارچه، به سمت برش‌های لیزری تغییر مسیر دهد. به لطف پیشرفت تکنولوژی در دهه‌های اخیر، برش لیزری بخشی از صنعت و تولید شده است. برش متریال مختلف با لیزر، که روشی نوین با مزایای بسیار بیشتر نسبت به روش سنتی است، تقریبا در همه‌ی صنایع نفوذ کرده است. فناوری برش لیزر به منظور به حداقل رساندن خطاها و نقص‌ها در طی فرآیند برش طراحی شده است. هنگام برش پارچه‌ها، دقت بسیار مهم است و اگر آن را به نحو مطلوب رعایت کنیم، نتیجه، تولید یک محصول خوب خواهد بود. دستگاه برش لیزر هر نوع برشی را تضمین می‌کند و به همین دلیل یکی از بهترین انتخاب‌ها برای برش پارچه است. مزیت اصلی برش لیزر در این صنعت، این است که می‌توانید با اشعه‌ی لیزر انواع متریال‌های مختلف مانند ابریشم، پلی استر، پنبه، نمد، چرم و … را برش دهید و نیازی به استفاده از دیگر ابزارهای برش نخواهید داشت.

 

آیا اشعه لیزری باعث ایجاد خطا در برش پارچه می شود

 

اشعه‌ی لیزر بدون هیچ‌گونه تماس و فشار بر روی پارچه آن را برش می‌دهد و یا حکاکی می‌کند. این نوع برش باعث می‌شود تا فرآیند تولید با کمترین میزان خطا صورت گیرد. از طرفی قطر پرتو لیزر تنها چند دهم میلی‌متر است که ضخامت برش را بسیار ناچیز می‌کندکه می توان از طریق نرم افزار لیزر آن را به راحتی جبران کرد. و به همین علت، دقت و ظرافت در دستگاه‌های برش لیزری بسیار بالاست. از همین رو جهت برش و حکاکی طرح‌های پیچیده بر روی انواع متریال، بهترین گزینه دستگاه برش لیزر خواهد بود. دلیل این انتخاب نیز سطح بالای فناوری به کار گرفته شده در این ماشین است. در واقع پس از انتقال طرح به دستگاه، شما دیگر وظیفه‌ای جز کنترل عملکرد برش ندارید و نیازی به مداخله‌ی نیروی انسانی در این فرآیند نیست. در نتیجه، با کم شدن دخالت نیروی انسانی، احتمال بروز خطا کاهش یافته و سرعت و دقت انجام کار افزایش می‌یابد. سرعت حرکت لیزر نیز می‌تواند از طریق مادربرد دستگاه لیزر و پنل دستگاه لیزر قابل تعقیر باشد باشد و در زمانی که نیاز به سرعت عمل بیشتری دارید، دستگاه برش لیزر این قابلیت را دارد تا با اِعمال تنظیمات توسط اپراتور، سرعت برش یا حکاکی را تا میزان مد نظر بالا ببرد. همچنین در مقایسه با میزان تولید توسط نیروی انسانی، با یک دستگاه برش لیزر با توجه به سرعت و دقت فوق‌العاده‌ی آن، می‌توانید تا چند برابر تولید بیشتری را در زمان یکسان به ارمغان آورید. در حال حاضر دستگاه‌های برش لیزر صنعتی، قابلیت کارکرد بدون وقفه و امکان قرارگیری در خط تولید محصولات را دارند که نتیجه‌ی آن، افزایش راندمان خواهد بود.

 

شاید مطالب زیر نیز برای شما مفید باشد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *